کرپ چیست؟

برای درست کردن کرپ کنسرو ماهی تن و فلفل چیلی و قارچ سیکارو ابتدا یاد بگیریم کرپ چیه چه تاریخچه ای داره و چه جوری درست میشه .کرپ، خمیری نازک ، پهن و گرد هستش که از مخلوط آرد ، تخم مرغ شیر و کره درست میشه و نوعی از کیک های تابه ای محسوب میشه که در قرن دوازدهم میلادی در یونان باستان در شمال غرب فرانسه آماده شده و مورد توجه خیلی خیلی زیادی قرار گرفته است.

اغلب ثروتمندان با آرد سفید برای خود در وعده های غذایی صبحانه ناهار و شام کرپ درست میکردند و مردم عادی نیز از آرد گندم  که رنگ تیره تری نسبت به آرد سفید داشت برای خود کرپ آماده میکردند. اما نه به شکل امروزی !!!! عامه مردم به علت در دسترس نداشتن شیر و تخم مرغ  کرپ هایی درست میکردند که بسیار خشک تر و بافت سفت تری نسبت به کرپ های امروزی داشت .

اما زنان روزانه به جای پخت نان کرپ درست میکردند و هر موادغذایی دلخواهی را داخل آن میپیچیدند و از آن لذت میبردند.

 فرق کرپ و پنکیک :

کرپ و پنکیک دوستای همدیگه هستند و از یه خانواده محسوب میشن که خیلی راحت و با در دسترس ترین مواد درست میشن حتی بدون فر!!!! هر دو  بسته به میزان شکری که داخلشان ریخته میشود تبدیل به دسر یا به عنوان غذا استفاده میشن در کشور های مختلف دستورالعمل های متفاوتی داره که در ایران و پیشنهاد خانواده سیکارو به شما دستور زیر هستش که یه کرپ بی نهایت خوشمزه را براتون به ارمغان میاره.

مهمترین فرق کرپ و پنکیک میزان پف کردن آنها است .در پنکیک از بیکینگ پودر برای پف کردن اسفاده میشه چون باید پنکیک پف داشته باشه ولی برعکس کرپ باید کاملا مسطح باشه که برای پیچیدن مواد در داخلش کاملا مناسب باشه (چون کرپ اینجوری خوشمزه تره!!!)

چه جوری کرپ خوشمزه تری داشته باشیم؟

تابه: انتخاب تابه مناسب در پخت کرپ بسیار مهمه و باید از تابه ضخیم با دیواره های مورب استفاده شه. ضخامتِ تابه، گرما رو بصورت یکسان و درست منتقل می کنه و باعث می شه کرپ قبل از پخت و تشکیل مزه تیره نشه.

کوتاه و مورب بودن دیواره های تابه برگردوندن کرپ رو آسونه می کنه. اگر تازه کار هستید بهتره از تابه های نچسب استفاده کنید ولی در کل در پخت کرپ اجباری برای استفاده از تفلون نیست.

دما : پیدا کردن دمای مناسب رمز موفقیت در پخت کرپه. شعله نباید کم یا زیاد باشه، کم بودن شعله، مدت زمان پخت رو زیاد و کرپ رو خشک می کنه و زیاد بودن شعله لطافت و طعم کرپ رو از بین می بره.

دمایی مناسبه که بعد از ریختن مواد روی تابه داغ، هر سمت کرپ در مدت یک دقیقه کاملا پخته و به اصطلاح به شکل سطح ماه surface of the moon دربیاد. برای تخشیص دمای مناسب برای پخت کرپ باید آزمون و خطا انجام بدید.

مایه کرپ : برخلاف پنکیک، مایه کرپ باید رقیق و به غلظت ماست همزده باشه و وقتی قاشق رو درش فرو کنید و در بیارید پشت قاشق رو با لایه ای نازک بپوشونه. غلظت مایه باید طوری باشه که مواد به راحتی در تابه گردونده شه. به دلیل جنس متفاوت آرد، ممکنه غلظت مایه کرپ بیشتر از اندازه مطلوب بشه که در این صورت یک قاشق غذاخوری آب یا شیر به مواد اضافه کنید.

مایه کرپ حتما نیاز به استراحت داره، این استراحت برای مرطوب شدن رشته هایِ گلوتنِ آرد، یکپارچگی مواد و لطافت کرپ واجبه و نباید حذف شه. استراحت می تونه نیم ساعت در دمای محیط و تا دو روز در یخچال باشه.

و اما نحوه درست کردن کرپ کنسرو ماهی تن و فلفل چیلی و قارچ با محصولات سیکارو

توی یه کاسه گود دوتا تخم مرغ رو‌بشکنید و خوب بزنید تا از حالت لختگی خارج بشه ، بهش نصف فنجون معادل 100 سی‌سی شیر و دو قاشق غذاخوری آرد نول و مقدار کمی نمک و پودر سیر اضافه کنید و به هم زدن ادامه بدین تا یکدست بشه .
.
تابه رو روی شعله ملایم گرم و با کمی کره چرب کنید ، از مایه داخل تابه بریزید و بچرخونید تا همه کف تابه رو بگیره و ضخامتش حدود دو میلیمتر بشه .
بعد از چند ثانیه با دیدن حباب های ایجاد شده روی سطح برش گردونید تا طرف دیگه‌اش هم حرارت ببینه . این کار رو ادامه بدین تا مایه تموم بشه .

حالا هر کدوم از نون های آماده شده رو دوبار از مرکز تا بزنید تا به شکل مثلث دربیاد . داخلش رو با کنسرو ماهی تن و فلفل و قارچ سیکارو پر کنید و توی ظرف قرار بدید و روش مقداری کنجد بپاشید .

نوش جان!!!!!!