آموزش فروش حضوری

3 ترفند جذاب برای بهبود هوش هیجانی در فروش حضوری

هوش هیجانی چیست؟

به طور مختصر، هوش هیجانی بالا در نقش یک فروشنده، یعنی فروشنده تمایل خوبی به آشنایی با افراد جدید نشان می‌دهد و قدرت شناسایی احساسات و علائم رفتاری مشتریان را دارد.

در حقیقت می‌دانند دقیقا چگونه با هر مشتری صحبت کنند.

فروشنده‌ای که به برقراری ارتباط با مشتری تمایل داشته باشد، می‌تواند از کنجکاوی خود برای دریافت اطلاعات متفاوت از مشتری بهره ببرد.

در واقع اگر بدانیم حالات رفتاری یک مشتری در لحظه‌ای که داریم با آن درباره محصولات گفت‌وگو می‌کنیم، چگونه است، باعث می‌شود تا فروشنده پس از تعامل با مشتری بتواند با او یک رابطه ذهنی خوب ایجاد کند. بنابراین مشتری در رابطه ایجاد شده احساس خوشایند، احترام و شنیده شدن می‌کند.

در نتیجه باید در فروش حضوری تلاش کنید شرایط ذهنی خوبی را برای خریدار ایجاد کنید تا مشتری به شما اعتماد و به توصیه‌های شما عمل کند.

1. برای درک بهتر احساسات و عواطف مشتری صبر داشته باشید

همدلی با مشتری از جمله مهارت‌هایی است که برای تقویت هوش هیجانی خود باید داشته باشید. در واقع باید بتوانید شریک احساسات یک فرد دیگر شوید. این توانایی سهیم شدن باید در تجربه عاطفی ‌آن‌ها رخ دهد.

اینگونه افراد احساسات دیگران را به راحتی مشاهده و با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. برای یک فروشنده حضوری، درک مشتری و موقعیتی که از نظر احساسی دارد به‌شدت در فرایند فروش کمک خواهد کرد.

اولین راه برای تقویت این مهارت، توقف سعی برای فهمیدن احساس مشتری است. اگر با دقت به نشانه‌های شفاهی و زبان بدن آن‌ها توجه کنید، به شما می‌گویند که چه احساسی دارند. به کلمات و جملاتی که مشتریان استفاده می‌کنند دقت کنید، به خصوص کلماتی که بار احساسی بالایی دارند.

2. خودتان را در موقعیتی که هستید تصور کنید

“آنچه را که مشتری احساس می‌کند، شما هم احساس کنید” عمل به این جمله همان چیزی است برای همدلی با مشتری نیاز دارید. هر زمان که احساس مشتری را تشخیص دادید خودتان را در موقعیت مشتری‌ قرار دهید.

اما این به آن معنا نیست که شما از خودتان عکس‌العمل خاصی نشان بدهید. همدلی، توانایی گفتن “بله، می‌توانم تصور کنم که شما چه احساسی دارید” نیست. بلکه، توانایی گفتن عبارت”بله، احساس می‌کنم که چه احساسی دارید” است.

برای فروشندگان، توانایی ایجاد ارتباط ذهنی باعث ایجاد زیرساخت اعتماد بین طرفین می‌شود. این عمل به شما کمک می‌کند که بتوانید مشتری را با احتمال بیشتری قانع کنید.

شما به‌راحتی در طول یک فیلم احساسی ممکن است گریه می‌کنید، اما توانایی درک احساسات مشتری به مراتب بسیار مشکل‌تر است. سعی کنید در طی جلسات فروشی که دارید روی این مهارت کار کنید.

3. گوش دادن و پذیرش تفسیر صحبت های مشتریان

توانایی گوش دادن به مشتری‌ها برای تقویت هوش هیجانی(هوش عاطفی) بسیار حیاتی است. شما باید مشتریان را همانگونه که هستند بپذیرید در واقع تفسیر مشتریان از رویدادها همان چیزی است که از نظر آن‌ها درست می‌باشد.

برای تمرین مهارت همدلی و هوش عاطفی خود، شما باید قادر باشید بدون هیچ قضاوت سریعی درباره واقعیت‌ها و یا تفسیر آنچه که گفته می‌شود، به مشتری گوش دهید. معنی رفتار مشتری را همان‌طور که گفته می‌شود قبول کنید و بپذیرید.

در فروش‌ حضوری، معمولا فروشندگان زمان طولانی را برای تغییر ذهن مشتری صرف می‌کنند. فروشندگان حضوری افراد را از اینکه هیچ اقدامی نکنند به سمت اینکه اقدامی انجام دهند سوق می‌دهند.

فروشندگان مشتری را از رقبای تجاری‌مان دور می‌کنند و برای ثبت سفارش به سمت خودشان جهت می‌دهند. اما در بیشتر اوقات فروشندگان عجله می‌کنند و زودتر از ذهن مشتری به جلو می‌روند و سعی می‌کنند بدون درک ذهنی اولیه و احترام به نظرات مشتری، نظرات او را تغییر دهند.

هوش عاطفی به شما این فرصت را می‌دهد تا وقتی هنوز با مشتری ارتباط برقرار نکرده‌اید، تغییر ذهن مشتری را به حالت تعلیق درآورید و روی دیدگاه آن‌ها تمرکز کنید. برای توسعه این مهارت، فقط کافی است خودتان را به جای مشتری بگذارید.

آیا واقعا می‌خواهید یک نفر تلاش کند، ذهن شما را نسبت به شرایط همان لحظه تغییر دهد؟ گوش دادن، یک راه قدرتمند برای ایجاد ارتباط است. گوش دادن بدون قضاوت و تلاش برای تغییر ذهن قوی‌ترین راه فروش است.

سخن آخر

در این مطلب تلاش کردیم 3 نکته مفید برای بهبود هوش هیجانی که در فروش حضوری به شما کمک می‌کند را بررسی کنیم. رعایت این نکات به‌شدت روی نتیجه شما در قرارهای حضوری تاثیرگذار است اما بدیهی است که بدون تمرین و اعتماد به نفس نمی‌توانید موفق شوید. در مطالب بعدی بیشتر به موضوع جذاب هوش هیجانی در فروش حضوری می‌پردازیم.

اگر از این مهارت نتایج خوبی گرفته‌اید حتما زیر این مطلب برای ما کامنت بگذارید تا بقیه هم به قدرت این مهارت پی‌ببرند.

 

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا