آموزش فروش حضوری

6 پله از نردبان فروش حضوری

6 روش موثر برای بهبود فروش حضوری

در این مطلب تلاش می‌شود روش‌هایی در خصوص فروش حضوری ارائه شود که از شرایط فروش فعلی خارج شوید و شرایط خودتان را بهبود دهید.

توصیه می‌کنیم این مطلب را چندبار بخوانید و به‌دنبال فرمول جادویی و یک شبه رسیدن به موفقیت نباشید. مطمئعنا با توجه به این راهکارهای ساده شما می‌توانید در فروش خود پیشرفت کنید. کافی است برای انجام آن‌ها وقت، انرژی و انگیزه کافی داشته باشید و برنامه‌ریزی حرفه‌ای در این خصوص انجام دهید.

1.به مشتریان غیرفعال رجوع کنید.

تحقیقات نشان داده است که هزینه جذب یک مشتری جدید 5 تا 10 برابر هزینه حفظ مشتریان فعلی است.

متأسفانه در ایران به حفظ مشتریان کنونی اهمیت زیادی داده نمی‌شود و به جذب رضایت مشتری تازه وارد اهمیت بیشتری داده می‌شود. درنتیجه مشتریانی که جذب می‌کنید رها نکنید و مداوم پیگیر سفارش‌هایش باشید.

شاید جالب باشد بدانید که به این روش، روش دمبلی گفته می‌شود. در روش دمبلی مشتریان راضی و قدیمی خدمات کمتر دریافت و قیمت بالاتری پرداخت می‌کنند و مشتریان جدید که اهل چانه‌زنی هستند خدمات بیشتر و قیمت کمتری دریافت می‌کنند.

این کار یک حرکت خطرناک برای هر کسب‌وکاری است. همه نمایندگان فروش مشتریانی دارند که مدت‌هاست به آن‌ها سرنزده‌اند. همین الان به اسناد، فاکتورها، فروشندگان و حتی دفترچه تلفن خود مراجعه کنید و ببینید کدام‌یک از مشتریان مدت طولانی است که از شما خرید نکرده‌اند و یا ارتباطی با شما نداشته‌اند.

برای تماس با آن‌ها، برنامه روزانه تنظیم کنید و آن‌ها را به خرید مجدد دعوت کنید. سعی کنید یک پیشنهاد عالی برای آنان در نظر بگیرید تا بواسطه این پیشنهاد اگر با رقیب شما همکاری می‌کنند، برای ترک رقیب شما و خرید مجدد از شما ترغیب شوند.

اگر با مشتری ارتباط برقرار کردید و اعلام بی‌نیازی کرد، سعی کنید از او بخواهید، کسانی که ممکن است به کالای شما نیاز داشته باشند را به شما معرفی کنند. منتظر نمانید، انجامش دهید.

مطلب مفید برای شما : چگونه در فروش حضوری مشتریان اولیه را به جذب کنیم

2.بیش فروشی به مشتریان فعلی

زمانی که یک مشتری جدید از شما خرید می‌کند به فروختن یک کالا بسنده نکنید!

تحقیقات نشان داده، مشتریان جدید همیشه در انتخاب اولین کالا دقت زیادی انجام می‌دهند و دیر به فروشنده اعتماد می‌کنند. اما زمانی که به فروشنده اعتماد کردند و تصمیم به خرید گرفتند، پیشنهادات بعدی که به آن‌ها داده می‌شود را بسیار سریع‌تر تایید و انتخاب می‌کنند و آن پیشنهاد را می‌خرند. بنابراین سعی کنید از این مزیت عالی استفاده کنید و فروش خود را با استفاده از این روش افزایش دهید.

قبل از اینکه مشتری نسبت به نهایی کردن خرید اول خود اقدام نکرده است به او پیشنهاد جدید ندهید در حقیقت صبر کنید، یک کالا را بخرد و خرید خود را قطعی کند سپس شما وارد مرحله بیش فروشی شوید و به او پیشنهادات بعدی خود را ارائه کنید.

3.به مشتریان قبلی بیش فروشی کنید.

هیچ‌وقت ارتباط خود را با مشتریان قطع نکنید. به بهانه سنجش رضایت مشتریان با مشتریانی که قبلا از شما خرید کرده‌اند تماس بگیرید و از آنان رضایت‌سنجی کنید. پس از اینکه رضایت‌شان را سنجیدید سایر محصولات را به آنان معرفی کنید و آن‌ها را به خرید محصولات جدید دعوت کنید.

4.محتوا تولید کنید

مشتریان شما چه اطلاعاتی را باید قبل از خرید کالای شما داشته باشند؟ چه سوالی ممکن است ذهن آنان را مشغول کرده باشد؟ دغدغه اصلی آنان در زمان خرید محصولات سیکارو چیست؟ اشتباهاتی که اکثر مشتریان در زمان خرید محصول شما مرتکب می‌شوند چیست؟

به‌جای تبلیغ، یک برگه محتوایی با عنوان جذاب چاپ کنید و در آن به تعدادی از سوالات بالا پاسخ دهید. با این‎‌کار مشتری به شما و کالای شما اعتماد می‌کند و شما را در کار خود متخصص می‌بیند و ناخودآگاه خود شما و کالای شما را کالایی می‌پندارد که تمام نکات ذکر شده در برگه محتوایی را رعایت می‌کنید.

در گوشه‌هایی از این برگه محتوایی اطلاعات تماس خود را قرار دهید و به مشتریانی که از فروشگاه شما بازدید می‌کنند، افرادی که به محصول شما نیاز دارند بدهید و یا بین مشتریان هدف پخش کنید.

5.یک پیشنهاد خاص و اعجاب‌انگیز به مشتری بدهید.

برای اینکه بتوانید در دوران رکود پیشنهادات فروش موفق خود را افزایش دهید بدون اینکه ارزش کالای اصلی و یا باکیفیت خود را پایین بیاورید چند راهکار دارید. به‌جای پایین آوردن ارزش کالای اصلی خود کالایی را به‌عنوان هدیه در کنار آن به خریدار بدهید. راهکار دیگر این است که به بهانه فروش ویژه به مشتریان تخفیف بدهید. البته در یک مقطع زمانی کوتاه.

پس برای مشتریان خود یک فروش ویژه، خرید با هدیه نقدی یا هدیه کالایی برگزار کنید و آن را به مشتریان خود اعلام کنید. دقت کنید شیوه‌هایی را انتخاب کنید که برای مشتریان جذاب‌تر باشد. در این روش همه چیز به خلاقیت شما بر می‌گردد.

6.ارتباطات جدید ایجاد کنید.

در ایران ارتباطات نقش بسیار مهمی دارد. شاید بتوان گفت بازاریابی ارتباطی میانبر برای رسیدن به هدف افزایش فروش است. اگر تمام وقت خود را به کار مشغول هستید و دوستان و آشنایان کاری خود سری ملاقات نمی‌کنید، یا با آنها تماس برقرار نمی‌کنید، سخت در اشتباهید.

گاهی اوقات بهتر است محل کار خود را ترک کنید و با دوست خود به یک جلسه دوستانه، کافی‌شاپ، میهمانی و یا تفریح بروید. البته دوستانی که ارتباط با آنها برای کسب وکار شما مؤثر باشد.

کافی است همین الان به دور و بر خود نگاهی بیاندازید و آشنایان و دوستان خود را مرور کنید، برای اینکار می‌توانید به گوشی تلفن همراه خود مراجعه کنید یا از خانواده و دوستان خود نیز بخواهید همین کار را انجام دهند. بهانه‌های برای ارتباط با این دسته از افراد بیابید، با آنها تماس بگیرید  و پس از چند مرحله ارتباط غیر کاری، از آنها بخواهید با شما کار کنند یا به شما مشتری معرفی کنند. یک راهکار راحت اما بسیار مؤثر.

 

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا