آموزش فروش حضوری

فلسفه‌ای از دیدگاه جیم ران که در کسب‌وکار خود باید بدانید

جیم ران و فلسفه‌های زندگی

جیم ران

در این مطلب قصد داریم تا شما را با فلسفه‌ای از جیم ران که به او در دنیا لقب استاد استادان داده‌اند، آشنا کنیم. شاید جیم ران را بتوان استثنایی‌ترین شخصیت معاصر در آموزش رشد شخصی و موفقیت به‌حساب آورد. پس شما را به دنیای جیم ران می‌بریم و مطالب زیر را از زبان خودش بیان می‌کنیم. بخوانید و لذت ببرید.

یافتن یک فرصت کاری

فلسفه و بینش شخصی شما و چیزی که به آن باور دارید. این موضوع شما را در قرن آینده به پیش می‌برد.

بگذارید چند مورد از نخستين بينش‌ها و فلسفه‌هایی را برای شما بگویم که زندگی مرا برای همیشه تغییر داد. یکی از آنها در در معارفۀ آغازین شنیدم. من با برخی از این فلسفه‌ها در طول این سال‌ها با قلب و روحم زندگی کرده‌ام. من آنها را به افراد انتقال داده‌ام و برخی پس از چندی برگشته‌اند نزد من و گفته‌اند: «آقای ران، یک چیز را می دانید؟! ۱۰ سال پیش یا ۲۰ سال پیش یا ۳۵ سال پیش من در کلاس شما یا سمینار شما نشسته بودم و من به نخستین چیزهایی که شما آموزش دادید عمل کردم.»

همین تازگی‌ها مردی نزد من آمد و یادداشت‌هایی را به من نشان داد که ۲۳ سال پیش برداشته بود و از من خواست تا آنها را امضا کنم. او گفت: «من از این یادداشت‌ها استفاده کردم تا زندگی‌ام را بهتر کنم، زندگی شخصی و کاری‌ام را.» و گفت وقتی که این یادداشت‌ها را بر می داشته، ۱۸ ساله بوده است. این موضوع فوق العاده‌ای است. من سپاس‌گزار تمام این سال‌ها هستم.‌

اما اکنون می‌خواهم برخی از فلسفه‌هایی را که زندگی مرا برای همیشه دگرگون ساخت، به شما انتقال دهم، آماده‌‍‌اید؟!

تنظیم بادبان

من فلسفه‌ای را بازگو می‌کنم که به تغيير زندگی من، کمک شایانی کرد. رویدادها و وقایع نیستند که آیندۀ زندگی شما را تعیین می کنند. بلکه واکنش شما به وقایع و رویدادها است که آیندۀ زندگی شما را تعیین می‌کند.

انگار همۀ ما در قایق بادبانی کوچکی هستیم و جهت باد مسیر ما را تعيين نمی‌کند، بلکه تنظیم بادبان است که مسیر ما را مشخص می‌کند. این عبارت را همين الان یادداشت کنید. این یکی از مهم‌ترین مفاهیمی است که باید درک کنید. لازم است که کودکان این مفهوم را درک کنند.

باد یکسانی بر قایق بادبانی همۀ ما می‌وزد: باد مصیبت‌ها، باد فرصت‌ها، باد تغييرها، حتی وقتی قایق واژگون شده است هم باد می‌وزد. این باد بعضی وقت‌ها مساعد است، بعضی وقت‌ها هم نامساعد. باد يکسانی بر قایق بادبانی همۀ ما می‌وزد: باد اقتصادی، باد اجتماعی، باد سیاست. پس باد یکسانی بر همۀ افراد جامعه می‌وزد.

تفاوت در این است که شما ظرف یک سال به مقصد می‌رسید یا ظرف سه سال یا پنج سال. در واقع تفاوت در رسیدن به مقصد و تنظیم بادبان است، نه در وزش باد.

در واقع یادگیری و آموزش هم به همین موضوع مربوط است، بدین معنی که یاد بگیریم تا امسال نسبت به پارسال بادبان را بهتر تنظیم کنیم. در پایان شش سال نخست زندگی اقتصادی، آهی در بساط نداشتم؛ ولی در پایان شش سال دوم، ثروتمند شدم. ممکن است بگویید: «خوب! پس حتما در شش سال دوم، فلان حزب انتخابات را برده بوده‌اند.» نه، نه خير! هیچ تغییری در اوضاع سیاسی روی نداده بود.

چیزی که در شش سال دوم زندگی اقتصادی من تغییر کرده بود، فلسفه و بینش من بود. تنظیم بادبان بهتر فکر کردن، تصحیح خطاهای گذشته و برگزیدن انضباط‌هایی جدید برای آینده.

همۀ کارهایی که باید در پایان شش سال نخست زندگی اقتصادی‌ام انجام می‌دادم همین‌ها بود: «تصحيح خطاهای گذشته و برگزیدن انضباط‌هایی جدید برای آینده.» چنین بود که زندگی من به کلی دگرگون شد. شش سال دوم زندگی کاری من به طور کلی با شش سال نخست متفاوت بود.

حدس می‌زنید چه کسی توانايی انجام این کار را دارد؟ همه! شما می‌توانید راهی را که در دو سال گذشته رفته‌اید، در دو سال آینده نیز ادامه دهید.

البته اگر دوست دارید و همه چیز برای شما خوب بوده است و نیازی به تغییر احساس نمی‌کنید. اما اگر لازم می‌بینید که تغییراتی دهید، من به شما می‌گویم که می‌توانید از امروز آغاز کنید و دو سال آینده ی شما به طور چشمگیری متفاوت از دو سال گذشته خواهد بود. هر کسی که خواهان چنین تغییری باشد، قابلیت تغییر را دارد.

شما می‌توانید این تغییرات را بین سنین ۴۰ تا ۴۳ سال بدهید. شما می‌توانید این تغییرات را بین سنین ۱۳ تا ۱۵ بدهید. شما حتی می‌توانید این تغییرات را بین سنین ۶۰ تا ۶۲ هم بدهید. هر بازۀ دوساله یا هر بازۀ پنج ساله را که بخواهید می‌توانید به طور چشمگیری نسبت به ۲ یا ۵ سال گذشته تغییر دهید. شما اگر بخواهید، قابلیت این کار را دارید.

الان چیزی نوشته نشده است و هیچ قانونی برای لحظه کنونی جلوی تغییر و دگرگونی شما را نمی‌گیرد. این همان چیزی است که به آن می‌گویند: فرصت.

اما اگر نمی‌دانید چگونه تغییر کنید، اگر نمی‌دانید چگونه درآمد خود را به طور چشمگیری افزایش دهید، سلامت خود را بهبود بخشید ازدواج خود را سامان دهید، آیندۀ خود را یا هر چیزی را که می‌خواهید دگرگون کنید، اگر هیچ کدام از این‌ها را نمی‌دانید و هر سال پس از سال دیگر و سال دیگر را سپری می‌کنید و تغییرهای زیادی نمی‌دهید، حتما جزو آنهایی هستید که هیچ کلاس مفیدی نمی‌روند، هیچ کتابی نمی‌خوانند، هیچ سمیناری نمی‌روند، هیچ مکاشفه‌ای نمی‌کنند و به دنبال آگاهی چگونگی توانایی بهبود زندگی، نیستند.

اگر از آن دسته‌ای هستید که متزلزل می‌شوند، من به شما می‌گویم که طوری نیست. هر کسی می‌تواند هر گونه‌ای که انتخاب می‌کند زندگی کند. ولی اگر بخواهید، من اینجا هستم و این امکان وجود دارد که سه سال آینده را متفاوت از سه سال گذشته بسازید. همه ی کاری که باید انجام دهید چند مورد انگشت شمار است.

آیا اکنون متوجه فلسفه و بينش شديد؟ جهت وزش باد نیست که مقدار ثروت شما را تعیین می‌کند. بلکه تنظیم بادبان، تعیین کننده است.

دلیلی که ما امروز در این مکان گرد هم آمده‌ایم نیز همین است که شاید من ایده‌هایی داشته باشم تا بتواند در مواردی به شما کمک کند تا بتوانید بادبان تفکرتان را تغییر دهید که احتمالا منجر به چند برابر شدن چشمگیر درآمد سه سال آیندۀ شما نسبت به سه سال گذشته خواهد شد. پس رویدادها و وقایع، تعیین کننده نیستند. وقایع و رویدادها برای همه اتفاق می‌افتند.

پس از رونق و توسعه، رکود و کسادی می‌آید. اما پس از رکود و کسادی، رونق و توسعه می‌آید. آیا چنین فکر نمی‌کنید؟ با دقت نگاه کنید، خیلی ساده است. به محض این که برخی از این موارد را برای خود جا انداختید، سپس دقيقا می‌دانید که باید چه کنید. می‌دانید که باید انتظار چه چیزی را داشته باشید پس آمادۀ مواجه شدن با آن هستید.

برای این که چیزها تغيير کنند، تو باید تغییر کنی. من امیدوار بودم و آرزو می‌کردم که احزاب سیاسی دیگری بر سر کار بیایند و قوانین مالیات تغییر کند و اقتصاد متحول شود و رییسم هم تغییر کند و سخاوت‌مندتر شود. من آرزوی تغيير همه چیز را داشتم اما این اشتباه است برای این که چیزها در مورد تو تغییر کنند، تو باید تغییر کنی. نخواه که شرایط آسان‌تر شوند، بخواه تا تو بهتر شوی.

این مورد مهم دیگری است: نخواه که چالش‌های کمتری داشته باشی، بخواه تا مهارت‌های بیشتری داشته باشی. شما به چالش کمتر نیاز ندارید، خیلی ساده می‌گویم که شما به مهارت‌های بیشتری نیاز دارید. آرزو نکنید چالش‌های کمتری داشته باشید، بلکه آرزو کنید خرد بیشتری داشته باشید. چالش را بپذیرید، چون بدون چالش نمی‌توانید رشد کنید. بدون چالش نمی‌توانید متمول و پولدار شوید. بدون نیروی جاذبه نمی‌توانید پرواز کنید.

شما باید چالش را درک کنید، همین کلید رشد خرد برای غلبه بر چالش است. آرزوی چالش کمتر نداشته باشید، بلکه آرزوی خرد بیشتر داشته باشید.

این فلسفه‌ای بود که کمک کرد تا زندگیم را برای همیشه تغییر دهم. شما توانایی انجام کارهای فوق العاده‌ای را دارید و این هیچ ربطی به وقایع و رویدادها ندارد. انسان‌ها بدون توجه به وقایع می‌توانند برجسته‌ترین‌کارها را انجام دهند. این‌ها فلسفه‌هایی بودند که زندگی مرا تغییر دادند.

در پایان اگر فکر می‌کنید که دانستن این فلسفه به زندگی کاری دوستان‌تان کمک می‌کند، این مطلب را با آن‌ها به اشتراک بگذارید.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا