آشپزی با کنسروها

مزیت استفاده از روغن محبوب آفتاب‌گردان در محصولات سیکارو

آشنایی با انواع روغن ها و روغن مصرفی در محصولات سیکارو

در این مقاله با انواع دسته بندی های روغن و همچنین با خواص روغن آفتابگردان ( روغن مصرفی در محصولات سیکارو) و همچنین با نوع خاص مورد مصرف این روغن در محصولات سیکارو آشنا میشوید.

روغن ها به ۳ دسته کلی تقسیم می شوند:

  1. روغن کره
  2. روغن ماهی
  3. روغن های گیاهی خوراکی

انواع روغن های گیاهی خوراکی :

  • روغن های گیاهی خوراکی مایع
  • روغن های گیاهی خوراکی جامد

روغن کره : منحصرا از شیر، خامه یا کره به وسیله روش هایی که منجر به حذف کامل آب و مواد جامد غیر چرب
می گردد، بدست می آید.

روغن ماهی :روغن های ماهی بدلیل داشتن اسید های چرب ضروری با زنجیره بلند و (DHA ( Docosa Hexanoic Acid ) می باشند.

روغن های گیاهی خوراکی : بزرگترین منبع تولید روغن های گیاهی ،دانه های روغنی مانند سویا ، آفتابگردان ، کلزا ، ذرت ، پنبه دانه، بادام زمینی و … ومیوه های درختی مانند پالم، زیتون و نارگیل هستند.

۱. روغن های گیاهی خوراکی مایع :
این نوع روغن ها از قسمت های دانه و میوه گیاه بدست می آید . روغن های گیاهی مجاز عبارتند از روغن های تخم پنبه ، سویا ، آفتاب گردان ، ذرت ، زیتون ، کنجد ، نارگیل ، گلرنگ ، کلزا ،پالم و بادام زمینی .

روغن آفتابگردان جزو دسته روغن های گیاهی خوراکی مایع میباشد که : این روغن بوسیله فشار مکانیکی و یا استخراج با حلال مجاز خوراکی یا تواما از گیاهک دانه روغن خالص Helianthus,Annus.L بدست آمده و پالایش می گردد.

۲. روغن های گیاهی خوراکی جامد:
این روغن ها در حالت طبیعی بصورت جامد هستند از جمله :

روغن نارگیل این روغن از پالپ میوه نارگیل و از مغز خشک شده ( کپرا ) میوه نارگیل (مغز تازه نارگیل در حدود %۵۰ رطوبت داشته و خشک کردن آن ضروری است) استخراج می گردد.

روغن آفتابگردان

روغن آفتابگردان روغنی است که از دانه‌های روغنی گل آفتابگردان استخراج می‌کنند. از این روغن برای مصارف خوراکی استفاده می‌شود. این روغن، یکی از روغن‌های رایجی است که برای سرخ کردن و پخت‌وپز مواد غذایی، کاربرد گسترده‌ای دارد. پس از آن که از دانهٔ آفتابگردان روغن گرفتند، کنجاله آن را برای خوراک دام مورد استفاده قرار می‌دهند.

۵ خاصیت اصلی روغن آفتابگردان
۱. روغن آفتابگردان سطح کلسترول خون را پایین می آورد:

تعادل اسیدهای چرب موجود در روغن آفتابگردان همچون لینولئیک اسید بسیار خوب است. اگرچه اسید چرب امگا ۶ معمولا به عنوان کلسترول بد در نظر گرفته می شود اما این گزینه هم در مقادیر متعادل برای بدن ضروری است.یافتن تعادل مناسب از کلسترول های خوب و کلسترول های بد بسیار مهم است. به علاوه، روغن آفتابگردان حاوی اسید چرب اشباع نیست. این موضوع بدین معنی است که استفاده از آن می تواند باعث کاهش کلسترول بدن شود.

۲. روغن آفتابگردان سلامت قلب را افزایش می دهد:

روغن آفتابگردان می تواند خطر ابتلا به آترواسکلروز که در آن شریان ها مسدود می شود و فشار خون بالا می رود و خطر حمله و سکته افزایش پیدا می کند را کاهش می دهد. این روغن در حد متعادل می تواند انتخاب خوبی برای بیشتر افرادی که به دنبال سلامت قلب خود هستند باشد.

۳. روغن آفتابگردان سیستم ایمنی بدن:

روغن آفتابگردان سرشار از ویتامین E است و می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان در بدن عمل کند. این ماده به طور مستقیم با پیشگیری از بیماری قلبی و تقویت سیستم ایمنی بدن مرتبط است.

۴. روغن آفتابگردان سیستم ایمنی بدن:

روغن آفتابگردان سرشار از ویتامین E است و می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان در بدن عمل کند. این ماده به طور مستقیم با پیشگیری از بیماری قلبی و تقویت سیستم ایمنی بدن مرتبط است.

۵.خواص روغن آفتابگردان برای پوست:

همانطور که گفتیم این روغن سرشار از ویتامین E است و می تواند سلامت پوست را بهبود ببخشد و باعث تولید سلول های تازه شود. این موضوع بدین معنی است که پوست در برابر آسیب خورشید و نیز تخریب طبیعی ناشی از سن در امان می ماند. آنتی اکسیدان هایی همچون ویتامین E می توانند رادیکال های ازاد را خنثی کنند و مانع از اسیب رساندن این رادیکال ها به سلول های سالم گردند.

بعد از مصرف این روغن می تواند بهبود سریع تر زخم، کاهش زخم ها و درخشندگی طبیعی پوست را مشاهده کرد. همین امر می تواند دلیل خوبی برای استفاده از روغن آفتابگردان در محصولات آرایشی باشد.

از چه نوع روغني براي پخت وپز بايد استفاده كنيم تا سلامت خانواده تامين شود؟
بهترين نوع روغن مصرفي روغن هاي مايع هستند. روغن هاي مايع فاقد اسيد هاي چرب اشباع شده و اسيد چرب ترانس هستند. روغن مورد مصرف در تمام محصولات سیکارو روغن مایع آفتابگردان است که فاقد اسید چرب ترانس میباشد و هم چنین غیرتراریخته سرمادیده است که در این مقاله بیشتر در مورد غیرتراریخته و سرمادیده بخوانید .

اسيد هاي چرب ترانس و اشباع شده چه خطراتي دارند ؟

اغلب روغن های نباتی به شکل طبیعی مایع هستند ،برای افزایش ماندگاری و شکل پذیری بیشتر در فرآیندی آنها را هیدروژنه و به اصطلاح جامد می کنند. در این فرآیند تبدیل روغن مایع به جامد اسيد چرب ترانس تشکیل می شود. اسیدهای چرب ترانس جذب اسید های چرب ضروری را در بدن مختل می کنند. اسیدهای چرب ترانس در مارگارین ،روغن های نباتی جامد،کره و شیرینی ها و غذاهای سرخ کرده و آماده وجود دارند. و این نوع اسید چرب باعث افزایش کلسترول بد یعنی LDL و کاهش کلسترول خوب یعنی HDL می گردد كه در نهايت بيماري هاي قلبي و عروقي را بدنبال دارد. اسید های چرب اشباع شده نيز می توانند موجب افزایش کلسترول بدن بشوند. هم چنین ، با رسوب در رگهای قلب تنگی ،انسداد عروق و بیماری های قلبی عروقی و سکته قلبی را بدنبال دارند.

اهمیت زیرو ترانس بودن روغن در محصولات سیکارو

ارتباط مستقیم معنی دار بین میزان دریافت اسیدهای چرب ترانس و خطر بیماری قلبی-عروقی را نشان می دهند که افزایش دریافت اسیدهای چرب ترانس با افزایش خطر دیابت، التهاب سیستمیک، کاهش سیالیت غشا، افزایش سطوح لیپیدهای سرم و شاخص های التهابی همراه است.

نتیجه گیری

بیشتر شواهد درباره دریافت اسیدهای چرب ترانس بدست آمده از روغن های گیاهی هیدروژنه و بیماری های قلبی-عروقی است و اطلاعات درباره اثرات اسیدهای چرب ترانس حاصل از منابع طبیعی متناقض است. انجام مطالعات در زمینه اثرات اسیدهای چرب طبیعی و خطر ابتلا به امراض قلبی-عروقی لازم بنظر می رسد. با وجود شواهد گسترده درباره اثرات مضر اسیدهای چرب ترانس صنعتی بر سلامت انسان، بنظر می رسد که استفاده از این اسیدهای چرب باید در صنعت ممنوع گردد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا