آموزش فروش حضوری

فروشنده موفق کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

فروشنده موفق چه کسی نیست!

فروشنده موفق کسی نیست که صرفا از پشت میز دانشگاه بیاید یا حتی سابقه کار طولانی داشته باشد.

اگر با شغل فروشندگی درگیر شده باشید، به احتمال زیاد می‌دانید که مسئله فروش به ویژگی‌های ظاهری فروشنده، آگاهی، شور و اشتیاق او بستگی دارد.

فروش یک حرفه‌ و شغل با سابقه زیاد است اما تفاوتش با گذشته این است که در قدیم با اصرار و حرف زدن انجام می‌شد اما امروزه با مشاوره دادن و راهنمایی کردن.

عده‌ای بر این باورند که تبدیل شدن به فروشنده موفق باید فروشنده به دنیا بیایید و آموختنی نیست. اما تحقیقات نشان می‌دهد که فروشندگی یک علم به‌حساب می‌آید و به‌راحتی می‌توان آن را آموزش دید و تبدیل به یک فروشنده خوب شد.

 

وظیفه‌شناسی از ویژگی‌های فروشنده موفق

وظیفه شناسی یکی از ویژگی های فروشنده موفق است که در سال 1993 انجمن روانشناسی آمریکا خبر داد.

وظیفه شناسی به این معنی است که شما بدون توجه به آنچه که قرار است اتفاق بیافتد به کار خود ادامه دهید و وظیفه خود را انجام دهید.

احترام گذاشتن

احترام گذاشتن یکی از مهم‌ترین عواملی است با افزایش فروش رابطه مستقیم دارد. در نتیجه تا وقتی احترام می‌گذارید فروش‌تان هم افزایش پیدا خواهد کرد پس بدیهی است که یک فروشنده موفق با مشتریان خود به‌خوبی برخورد می‌کند.

احترام گذاشتن فقط در کلام شما نیست بلکه باید به زمان مشتریان خودتان هم احترام بگذارید خصوصا امروزه که افراد دغدغه‌های زیادی دارند.

گوش دادن به مشتری

هنر گوش دادن به مشتری از جمله مهارت‌هایی است که فروشنده موفق باید در خود تقویت کند. در ادامه تاثیر و نتیجه گوش دادن را توضیح می‌دهیم.

هنگامی که شما به حرف‌های مشتریان خود گوش کنید، متوجه می‌شوید که نیازشان چیست و به چه چیزی احتیاج دارند. زمانی که شما خواسته مشتریان خود را تشخیص دهید به‌آسانی می‌توانید نیاز‌های واقعی آن‌ها را برطرف کنید.

مصر بودن

شاید شنیده باشید که یک فروشنده موفق باید پوست کلفت باشد چون اغلب افکار عموم مردم در برابر فروش به‌طور پیشفرض جبهه ‌گیری می‌کنند و یک فروشنده اکثر مواقع نا گزیر است کلمه نه را بشنود.

بنابراین شما اگر می‌خواهید یک فروشنده موفق باشید باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشید و یا به قول معروف سمج باشید.

انرژی مثبت داشتن

دید مثبت و شاد بودن باعث می‌شود بتوانید راحت‌تر با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید. و همچنین مشتری بعد از خرید به رفتار شما جذب می‌شوند. سعی کنید از رفتارهایی مانند  لبخند زدن، گشاده‌رویی و … برای دست پیدا کردن به شادی و دید مثبت استفاده کنید.

تیز بودن

باید بتوانید به‌آسانی شرایط حاکم را پیش‌بینی و مدیریت کنید تا بتوانید در لحظه رویکرد خودتان را تغییر دهید. این دقیقا یکی از ویژگی‌های بارز یک فروشنده موفق است. فروشنده موفق به آسانی می‌تواند شرایط را پیش‌بینی کند و رویکرد خود را عوض کند. با اینکار می‌توانید از گرفتن جواب نه جلوگیری کنید.

فروشنده باید تلاش کند تا چهره مخاطب را بخواند و وقتی فهمید که رویکردش مناسب نیست سریعا آن را عوض کند.

علاقه مند بودن

در ابتدایی‌ترین حالت شما باید از کار خود لذت ببرید اگر از فروشنده بودن لذت نبرید، فروش برای‌تان سخت خواهدبود در نتیجه اگر به اینکار علاقه‌مندید حتما با اعتماد به نفس به آن ادامه دهید.

علاقه به محصولات و خدماتی که می‌دهید هم باید در رفتار و چهره شما نمایان باشد و مشتری شما باید متوجه شور و اشتیاق شما در چهره‌تان بشود.

مدیریت کردن زمان از ویژگی ها مهم فروشنده موفق

اگر خوب دقت کنید متوجه می‌شوید اگر شما زمان بیشتری برای فروش محصول مورد نظر خود بگذارید قطعا فروش شما افزایش پیدا خواهد کرد. اما حواستان به زمان باشد باید بتوانید زمان خود را به‌خوبی مدیریت کنید در واقع یک فروشنده موفق زمان خود را به خوبی مدیریت می‌کند و بیشترین بهره را از آن می‌برد.

اگر فروشنده ببیند که قانع کردن مشتری بیش از حد طول خواهد کشید، از مدیریت زمان استفاده می‌کند و موقعیت بهتری پیدا می‌کند.

با شخصیت بودن

بدون شک همه فروشندگان موفق از همراه شدن با دیگران یا مشتری خود نمی‌ترسند. در واقع آن‌ها دوست دارند افراد زیادی را در روز ملاقات کنند و از وجود و از حضور در بین مردم لذت خاصی می‌برند.

 آگاهی داشتن

همیشه آماده باشید. این یکی از کلیدی‌ترین جملات است شما به‌عنوان یک فروشنده حضوری باید همیشه در قبال حرف‌هایی که می‌زنتید متعهد باشید و مسئولیت کار خود را برعهده بگیردی این کار باعث جلب اعتماد و وفاداری مشتری شما می‌شود.

فروشندگان حضوری اگر در فروش خود شکست خوردند تقصیر را به گردن دیگران نمی‌اندازند. بلکه آن‌ها می‌دانند که این تلاش مداوم خودشان است که نتیجه کار را مشخص می‌کند.

 

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا